A NAP TMJA. Rmiszt diagnzis. Tkli Attila akkor ijedt meg legjobban, amikor msok szemben ltta az aggodalmat
Tkli: harc a gyilkos vrus ellen
PIETSCH TIBOR
NS, 2005-02-11
Tavaly nyron, amikor Tkli Attila az 1. FC Kln csapathoz igazolt, minden olyan szpnek tnt. Szpnek, hiszen a 22-szeres vlogatott upagyztesknt s bajnokknt ksznt el a Ferencvrostl, abban a tudatban, hogy nagy szeretettel vrjk a hrnevhez mltatlanul a Bundesliga msodik vonalban szerepl, de termszetesen egy osztllyal feljebb vgy csapatnl. A szeretet mell radsul trelem is prosult: a klni elljrk azzal nyugtatgattk a Nmetorszgba srlten kltz tmadt, ideje, mint a tenger, a legfontosabb, hogy ne kapkodja el a felplst. Aztn a hoszszas rehabilitcit kveten Tkli Attila jtkra jelentkezett, azonban sokat nem rgott a labdba: napokkal a visszatrse utn a vlogatott edztborban kapott a combjhoz egy jobblbas lvs nyomn. jabb kt hnapos pihen… Mire a csatr legkzelebb jelezte, hogy talpra llt, gyakorlatilag vget rt az szi szezon. Minderre taln mg legyintett is volna a 22-szeres vlogatott futballista, mondvn, ennyi belefr egy plyafutsba, csakhogy jtt a janur. Elbb vrusos torokgyullads kttte gyhoz, majd mg rosszabbra fordult a helyzet. Nagyon rosszra…
A mr-mr elviselhetetlen fjdalmakra panaszkod Tkli Attilt egy klni klinikra kellett szlltani. A sebtiben elvgzett vizsglatok egy meglehetsen slyos s klnsen ritka betegsget diagnosztizltak nla. S anlkl, hogy tldramatizlnnk a helyzetet: napokig mg az is krdses volt, hogy a 28 ves, ktgyermekes csaldapa kpes lesz-e legyzni a krt… "Az egszsgnl nincs fontosabb szmomra" - shajtott fel februr 10-n a tmad. Tegnap ugyanis mr elmondhatta magrl, hogy szervezete legyrte a nemritkn - sz szerint - gyilkos vrust (amelynek nevt az rintett krsre nem rjuk le). Azt pedig az orvosok mondjk rla, hogy immron biztosnak tetszik a felplse, s maradand krosods nlkl lheti tovbb az lett.
- Most bizonyosan ez a legfontosabb krds: hogy rzi magt? - Ksznm, egyre jobban, a fjdalmaim lassan elmlnak - felelte klni otthonnak gybl Tkli Attila. - Mr itthon fekszem, igaz, nem huszonngy rn keresztl, tudniillik nem mlhat el gy egy napom, hogy ne menjek vissza a klinikra vrvizsglatra. - A trtnet vgt mr gy-ahogy ismerjk, de elmesln, hogyan kezddtt? - Kt hete egyik pillanatrl a msikra belzasodtam, m nem tulajdontottam klnsebb jelentsget ennek, arra gondoltam, hogy a torokgyulladsom jult ki. Illetve: azrt bosszantott a dolog, mivel tudtam, nhny napig megint nlklem zajlanak majd az edzsek, s emiatt esetleg htrnyba kerlk a trsaimmal szemben. Szval, akkor mg nem sejtettem, hogy ennl komolyabb a baj.
A nagy fjdalomtl kptelen volt olvasni
- Mikor rezte, hogy ez mr tbb egy szimpla hemelkedsnl, megfzsnl? - Kt nap utn egyre inkbb fjt a derekam s a htam, a vgn mr annyira, hogy a teljes jszakt bren tltttem. Prblkoztam fjdalomcsillaptokkal, csakhogy azok sem segtettek. Mlt szerdra - az idpontra pontosan emkkszem, hiszen a vlogatott lpett plyra - mr rendkvl rossz llapotba kerltem. A Szad-Arbia elleni tallkozt az internet segtsgvel prbltam nyomon kvetni, de a fjdalomtl, valamint a fjdalomcsillaptktl mr olyan homlyosan lttam, hogy szinte kptelen voltam olvasni. s mg volt rosszabb: jszakra ersdtt a fjdalom, mikzben egyfolytban hnytam. Hajnalban mr nem brtam tovbb, bevitettem magam a klinikra, ahol azonnal infzit ktttek rm, s csak nyomtk, nyomtk belm… A legborzasztbb mgis az volt, hogy lttam a krlttem lvk arct: sugrzott rluk az aggodalom. - Ezek szerint akkor mg nem rultak el nnek semmit. - De… Kzltk, hogy valamilyen vrus tmadta meg a szervezetem. - Bvebb informcikkal mikor szolgltak? - Csak azutn, hogy kijttem a krhzbl. Mint emltettem, naponta kell visszajrnom vrvtelre, s az egyik ltogatsom alkalmval meslt el nekem mindent a kezelst vezet doktorn. Na, aznap jjel megint nem aludtam, anynyira kikszltem a hallottaktl. - Ha nem akarja, nem kell elismtelnie. - Elismtlem szvesen, mr csak azrt is, mert a szakrtk szerint napjainkban ez az egyik legveszlyesebb vrus, amelyrl radsul roppant keveset tudnak mg. Ha valaki megkapja, hrom verzira kszlhet fel. A legenyhbb esetben a vest tmadja meg, m a szervezet kpes fellkerekedni ebben a harcban. Slyosabb esetben szintn a vese kerl veszlybe, de maradand krosodst okozhat: a beteg mvesekezelsre szorulhat. A legslyosabb eset akkor ll fent, amikor a tdt tmadja meg, ilyenkor azonban - mint azt a szemembe mondtk - a doktor tehetetlen, a beteg pedig menthetetlen…